Spis treści:

1. Dlaczego należy sprawdzać wyniki testów samochodowych?

2. Jakie testy fotelików warto śledzić?

Dzisiaj trudno już wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. Auto to ogromny komfort, zwłaszcza w przypadku osób mieszkających poza dużymi miastami. W związku z tym, jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy podczas podróży, musisz wybrać wysokiej jakości foteliki samochodowe dla dzieci. Asortyment dostępnych na rynku modeli jest szeroki, więc skąd masz wiedzieć, że dany produkt faktycznie zasługuje na Twoją uwagę? Bardzo ważne są wyniki testów fotelików samochodowych, prowadzonych przez wyspecjalizowane instytucje. Dowiedz się, dlaczego warto je sprawdzać i jakie testy zderzeniowe fotelików samochodowych należy śledzić.

Dlaczego należy sprawdzać wyniki testów samochodowych?

Test zderzeniowy fotelików samochodowych może pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej. Fotelik dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów wyprawki – jego zadaniem jest zapewnienie brzdącowi bezpieczeństwa w czasie jazdy autem. Pamiętaj, że nawet jeżeli jesteś wyśmienitym, bardzo ostrożnym kierowcą, nie będziesz w stanie skutecznie przewidzieć i uniknąć wszystkich potencjalnych zagrożeń. Wystarczy, że inny uczestnik ruchu drogowego nie będzie tak odpowiedzialny jak Ty lub pogorszą się warunki atmosferyczne. Fotelik musi być więc używany nawet, jeżeli jedziesz z dzieckiem tylko do oddalonego o kilkaset metrów sklepu.

Crash testy fotelików, czyli testy zderzeniowe to bardzo pomocne narzędzie, które pozwala ocenić, jak dany model zachowuje się podczas kolizji. W praktyce podczas testów zderzeniowych fotelików samochodowych stosuje się warunki laboratoryjne – dzięki odpowiednio dobranym manekinom, testy fotelika samochodowego są w stanie ocenić skuteczność ochrony, jaką produkt daje Twojemu dziecku. Fotelik powinien być nie tylko funkcjonalny i łatwy w użyciu – kluczowe znaczenie ma jego bezpieczeństwo, a dzięki wynikom crash testów możesz rozsądniej wybrać produkt, który faktycznie zabezpieczy malucha przed skutkami uderzenia. Zobacz także, czy kiedy pasy zamiast fotelika to rozwiązanie dopuszczane przez polskie prawo.

Reasumując: wyniki testów bezpieczeństwa fotelików samochodowych pomogą Ci w zakupie właściwego modelu. Crash test fotelika samochodowego powinien mieć więc wpływ na Twoją decyzję. Wybierając odpowiedni produkt musisz również wiedzieć, jakie są grupy wagowe fotelików samochodowych. Sprawdź też czy budowa fotelika zapewnia dziecku wystarczający komfort jazdy oraz czy fotelik faktycznie na co dzień jest wygodny w użytkowaniu. Nie zapominaj, że foteliki samochodowe 9-18 kg oraz foteliki przeznaczone dla cięższych i lżejszych dzieci mają kluczowe znaczenie dla właściwej ochrony Twojej pociechy.

Testy fotelików samochodowych dla dzieci

Jakie testy fotelików warto śledzić?

Testy, w tym testy zderzeniowe fotelików dziecięcych, prowadzą nie tylko ich producenci, ale również wyspecjalizowane ośrodki badawcze. Jakie niezależne testy fotelików samochodowych dla dzieci warto śledzić?

  • ADAC. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, czyli ADAC to niemiecki ośrodek badawczy, który specjalizuje się w dokładnym testowaniu fotelików samochodowych. ADAC jest akredytowany przez EURO NCAP i kojarzony z bardzo dokładnymi, rygorystycznymi procedurami testowymi. Należy jednak zaznaczyć, że testy ADAC prowadzone są wyłącznie w przypadku tych fotelików, które są dostępne na rynku niemieckim. Foteliki oceniane są w kilku różnych kategoriach. Sprawdzając wyniki testów fotelików samochodowych ADAC w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na kategorię, którą jest „bezpieczeństwo”. ADAC ocenia również wygodę fotelika, jego użyteczność oraz łatwość czyszczenia. Crash test fotelików dziecięcych ADAC testuje modele w różnych rodzajach zderzenia, dając pełniejszy obraz ich zachowania w przypadku kolizji drogowej.
  • Test Plus. Test Plus prowadzi szwedzki instytut badawczy – VTI. Test koncentruje się na głowie oraz kręgach szyjnych dziecka, analizując jak wpływają na nie obciążenia, które pojawiają się w czasie kolizji drogowej. Symulacja zderzenia w tych szwedzkich testach fotelików odbywa się, w celu uzyskania możliwie jak najbardziej wiarygodnych wyników, w warunkach laboratoryjnych. Foteliki testowane w ramach Test Plus nie uzyskują oceny punktowej lub gwiazdkowej – dopuszczalne jest jedynie zaliczenie lub niezaliczenie testu.

adac

Poza tym, najważniejsze testy samochodowych fotelików dziecięcych przeprowadzają również takie organizacje, jak:

  1. OAMTC, Austriacki Klub Motoryzacyjny, Motocyklowy i Turystyczny. Klub corocznie przeprowadza dwie rundy testów fotelików. Testy realizowane są wiosną oraz jesienią i oceniają foteliki nie tylko pod kątem ich bezpieczeństwa, ale również m.in. w kontekście ergonomii i obsługi,
  1. ANWB. Holenderski ośrodek, podobnie jak ADAC i OAMTC, ocenia foteliki samochodowe w kilku różnych kategoriach, m.in.: bezpieczeństwo, obsługa i ergonomia

Na uwagę rodziców szukających fotelika dla dziecka zasługują również takie instytucje, jak TCS (Szwajcaria) oraz AA (Wielka Brytania).

ADAC

Podsumowując: testy fotelików wykonywane przez ośrodki badawcze mogą być dla rodziców ważnym drogowskazem podczas podejmowania decyzji o zakupie konkretnego modelu. W przypadku wielu instytucji, oceniane jest zresztą nie tylko bezpieczeństwo fotelika, ale również inne aspekty jego użytkowania, co może ułatwić Ci wybór. Kupując fotelik nie kieruj się jednak wyłącznie wynikami testów. Pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma jego dopasowanie do wzrostu i wagi dziecka oraz modelu Twojego samochodu, dlatego najlepiej, jeżeli zrobi to specjalista. Uzupełnieniem fotelików dziecięcych do zastosowania w samochodach, są pomocne akcesoria do fotelików. Wielu rodziców decyduje się, m.in., na wkładki do fotelika, lusterka, które pozwalają na obserwowanie pociechy, kiedy rodzic siedzi na przednim fotelu czy specjalne bazy do fotelików, ułatwiające ich montaż.