Spis treści:

1. Pasy zamiast fotelika: od ilu lat?

2. Pasy dla dzieci zamiast fotelika – przepisy

3. Co zamiast fotelika dla dzieci? Podsumowanie

Bezpieczeństwo dziecka powinno mieć priorytetowe znaczenie dla każdego rodzica. Dzisiaj, w czasach powszechnego użytkowania samochodów, kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego fotelika, który posiada wszystkie niezbędne atesty, wydawane przez cenione instytucje i otrzymuje bardzo dobre wyniki w testach zderzeniowych. Foteliki samochodowe dla dzieci powinny wyróżniać się maksymalnie wysoką jakością. Nawet jeżeli jeździsz bardzo bezpiecznie, nigdy nie możesz mieć pewności, że zdołasz uniknąć kolizji lub groźnego wypadku drogowego. W tym artykule odpowiemy na pytanie: kiedy zamiast fotelika mogą być używane pasy dla dzieci i dlaczego warto wybierać fotelik samochodowy dla swojej pociechy tak długo, jak jest to możliwe. Zapraszamy do lektury!

Pasy zamiast fotelika: od ilu lat?

Przewożenie dzieci w samochodzie zapewniać maluchowi bezpieczeństwo. Na drodze może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji, wynikających, na przykład, z niekorzystnych warunków pogodowych, dlatego pamiętaj, że spoczywa na Tobie odpowiedzialność za zdrowie i życie dziecka. Nie ma znaczenia, czy jedziesz tylko do pobliskiego sklepu, czy wybierasz się w długą podróż – musisz zatroszczyć się o to, żeby Twoja pociecha była właściwie chroniona przed skutkami wypadku. Wystarczy, że obejrzysz jakikolwiek film pokazujący symulację kolizji drogowej bez wykorzystania fotelika samochodowego, żeby zrozumieć, jak duże jest potencjalne zagrożenie.

Kiedy pas dla dziecka zamiast fotelika do dopuszczalne rozwiązanie? Od ilu lat można stosować pasy bezpieczeństwa zamiast fotelika dla dzieci w samochodzie? Okazuje się, że kryterium wiekowe nie ma w tym przypadku znaczenia. Wiek dziecka był istotny w przeszłości – dzieci do 12 roku życia musiały być przewożone w fotelikach. Obecnie, po nowelizacji przepisów prawnych, kluczowe znaczenie ma wzrost dziecka. Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu.

Pasy zamiast fotelika? od kiedy?

Pasy dla dzieci zamiast fotelika – przepisy

Pas dla dzieci zamiast fotelika to opcja, którą można zastosować wyłącznie w przypadku dziecka, które liczy przynajmniej 150 cm wzrostu. Od tej zasady jest kilka wyjątków. Kiedy można zastosować pasy dla dziecka poniżej 150 cm zamiast fotelika? Nie ma obowiązku przewożenia dziecka w pasach lub innym urządzeniu podtrzymującym m.in., jeżeli:

  • Dziecko ma więcej niż 135 cm wzrostu i z uwagi na jego wzrost oraz wagę nie ma możliwości zagwarantowania mu fotelika lub urządzenia podtrzymującego. Dziecko musi jednak być zapięte w pasy i siedzieć na tylnym fotelu samochodu,
  • Samochodem 5-oosbowym przewożona jest 3 dzieci i nie ma możliwości zamontowania na tylnej kanapie pojazdu 3 oddzielnych fotelików lub urządzeń podtrzymujących. Wówczas dziecko, które ukończyło 3 lata może jechać przypięte pasami, ale tylko z tyłu, pomiędzy fotelikami.

Pasy dla dzieci zamiast fotelika – przepisy

Tyle mówią przepisy, ale czy pasy dla dziecka bez fotelika to faktycznie dobre rozwiązanie? Specjaliści podkreślają, że jeżeli tylko jest taka możliwość, powinno się unikać zbyt szybkiej rezygnacji z fotelików samochodowych. Na rynku bez problemu znajdziesz foteliki samochodowe nawet dla dzieci, których waga przekroczyła 36 lub 50 kilogramów. Nie jest również problemem zmieszczenie 3 fotelików na tylnej kanapie – przy odpowiednim wyborze modeli da się to zrobić w większości samochodów. Przeczytaj również nasz tekst wyjaśniający od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika.

Rozważasz pasy dla dziecka do samochodu zamiast fotelika? Zastanawiasz się, jaka może być alternatywa dla fotelika samochodowego? Niektórzy rodzice decydują się na stosowanie podkładek samochodowych, ale musisz pamiętać o tym, że podkładki nie zapewniają ani ochrony bocznej, ani ochrony głowy. Przewożenie dziecka na podstawce sprawia, że maluch siedzi wyżej, co może ułatwić dopasowanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie do jego wzrostu, ale nie daje ochrony, którą zapewnia siedzisko oraz skorupa fotelika samochodowego dostosowanego do wzrostu i wagi Twojej pociechy.

Użytkowanie nowoczesnych fotelików samochodowych jest najczęściej bardzo proste i komfortowe. Jeżeli lubisz funkcjonalne rozwiązania, na Twoją uwagę zasługują odpowiednie bazy do fotelików, które ułatwiają korzystanie z fotelików dziecięcych. To specjalne urządzenia upraszczające montaż fotelika w samochodzie – baza z systemem mocowania ISOFIX zabezpieczy Cię przed potencjalnymi błędami popełnianymi w czasie montażu fotelika, które mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Sprawdź też nasz ranking fotelików samochodowych 0-13 kg.

Pasy zamiast fotelika

Co zamiast fotelika dla dzieci? Podsumowanie

Jeżeli zastanawiasz się, co wybrać zamiast fotelika dla dziecka, dobrze przemyśl, czy rezygnacja z tego urządzenia to dobry pomysł, nawet jeżeli jest dopuszczalna przepisami. W grę wchodzi przecież zdrowie, a czasem nawet życie Twojego dziecka. Pasy do auta zamiast fotelika w samochodzie mogą być stosowane w przypadku dzieci, które mają przynajmniej 150 cm wzrostu, ale od tej zasady jest kilka wyjątków, regulowanych przez polskie prawo.

Przekonaj się, jakie akcesoria do fotelików znajdziesz w ofercie naszego sklepu. W Wózki-Foteliki kupisz m.in. maty pod fotelik, chroniące fotel pojazdu przed uszkodzeniem, śpiworki i wkładki do fotelika. Ponadto, proponujemy Ci również ochraniacze na pasy dla dzieci, lusterka do obserwacji pociechy siedzącej na tylnej kanapie czy osłony przeciwsłoneczne.