Spis treści:

1. Spacerówka – „parasolka”: co to jest?

2. Od kiedy wózek parasolka może być w użyciu?

3. Jaki wózek – parasolka wybrać?

Szukasz kompaktowej spacerówki dla swojej pociechy? Dowiedz się od kiedy można używać wózka tzw. „parasolka” i jaki najlepiej wybrać, żeby rozsądnie zaplanować zakupy!

Nadal często słyszy się wózek parasol, chociaż typowy wózek składany w parasol, posiadający dwie osobne rączki i podwójne koła już prawie nie jest produkowany, został wyparty przez małe zwinne kompaktowe i lekkie wózki samolotowe, to nadal słyszymy klientów szukających wózka parasolki. Wózek typu parasolka to rozwiązanie, które powoli odchodzi dzisiaj do lamusa. Dlaczego? Takie modele są coraz chętniej zastępowane przez niewielkich rozmiarów, kompaktowe spacerówki, które za pomocą kilku ruchów można złożyć w mały „kwadrat”. Często o rozmiarach niewielkiej walizki kabinowej- bagażu podręcznego, więc są szczególnie doceniane przez rodziców, którzy intensywnie i chętnie podróżują, zwłaszcza samolotami. Na rynku dostępne są nawet specjalne wózki do samolotu, spełniające wymogi standardu wielkości bagażu podręcznego ogłoszonego przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Wózek – parasol natomiast był składany tak, jak sama nazwa wskazuje, czyli jak długa parasolka. Jego długość po złożeniu często przekraczała 100 centymetrów. W związku z tym, sposób składania nie pozwalał na zastosowanie szerokiej jednej rączki do prowadzenia. Dla tego rodzaju wózków charakterystyczne były dwa oddzielne uchwyty do prowadzenia, uciążliwe w czasie jazdy, zwłaszcza w dobie telefonów komórkowych. :)

Od kiedy można używać wózka typu parasolka i jaki najlepiej wybrać?

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co charakteryzuje spacerówki dla dzieci w typie parasolki, od którego miesiąca wózek tzw. parasolka może być w użyciu oraz jak wybrać odpowiedni model. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki. Czytaj dalej!

Spacerówka – „parasolka”: co to jest?

Parasolka to po prostu spacerówka dla dzieci, przeznaczona przede wszystkim dla osób, które często podróżują lub potrzebują poręcznego wózka dla aktywnego brzdąca, który lubi sam chodzić na spacerze. Wówczas parasolka jest dla rodzica dodatkowym „ubezpieczeniem”, na wypadek zmęczenia się pociechy. Jakie cechy spacerówki – parasolki decydują o takim zastosowaniu?

Cybex Coya

Zdj. Cybex Coya

  • Lekkość. Ten typ wózka zazwyczaj nie waży dużo, dlatego jeżeli Twój szkrab nie lubi jeździć w spacerówce, ale chcesz ją mieć ze sobą „na wszelki wypadek”, parasolka nie będzie dla Ciebie dużym obciążeniem. Zakup takiego modelu możesz rozważyć również, kiedy potrzebujesz wózka, który bez problemu wniesiesz na górę bloku bez windy. Zazwyczaj ta waga oscyluje wokół 6kg.
  • Łatwe składanie i rozkładanie. Złożenie spacerówki – parasolki zazwyczaj wymaga kilku prostych ruchów, więc podobne modele mają szansę przypaść do gustu rodzicom, którzy cenią sobie mobilność.
  • Niewielkie rozmiary. Spacerówka – parasolka zajmuje stosunkowo mało miejsca, dlatego przydaje się właścicielom samochodów z niewielkimi bagażnikami. Ten rodzaj spacerówki może więc Ci się przydać, jeżeli często się przemieszczasz lub wyjeżdżasz.

Jednocześnie musisz jednak pamiętać, że wózek – parasolka zazwyczaj jest wyposażony w małe koła, dlatego możliwe, że nie będą amortyzowały wszystkich wstrząsów. Oznacza to, że taka spacerówka dobrze sprawdza się przede wszystkim na utwardzonym terenie, np. w miastach. Weź to koniecznie pod uwagę, jeżeli decydujesz się na zakup podobnego modelu. Wózki dla dzieci powinny być dopasowane do potrzeb rodziców i dzieci, dlatego specjaliści zalecają, żeby przed wyborem konkretnego modelu, zastanowić się, na jakiej nawierzchni wózek będzie najczęściej użytkowany.

Od kiedy wózek parasolka może być w użyciu?

Rodzice, którzy oczekują narodzin dziecka chętnie kupują wózki 3 w 1, ale czasami zachodzi konieczność dokupienia dodatkowej, kompaktowej spacerówki. Od kiedy może być używany wózek typu parasolka? Ze względu na charakterystyczną konstrukcję, ten typ wózka zazwyczaj nie jest polecany dzieciom, które dopiero nauczyły się samodzielnie siadać i w związku z tym potrzebują bardzo stabilnego podparcia i dobrej amortyzacji. Nie zapominaj również o tym, że maluchy na tym etapie rozwoju często drzemią i chętnie zasypiają na spacerze, dlatego powinny być przewożone w wózku, który zapewnia możliwość przyjęcia pozycji poziomej.

Odpowiedź na pytanie od jakiego wieku wózek spacerowy – parasolka to dobre rozwiązanie nie jest wcale taka prosta. W tym temacie da się słyszeć różne głosy, ale zazwyczaj ten rodzaj wózków jest polecany dla starszych dzieci, które skończyły ok. 12- 18 miesięcy. Niektórzy natomiast twierdzą, że parasolki mogą być używane przez dzieci, które ukończyły już 6 miesięcy. O szczegóły pytaj więc swojego fizjoterapeutę. Sprawdzaj również zalecenia wiekowe od producenta wybranego modelu wózka. Wiele zależy od tego, na jaki konkretnie wózek się decydujesz.

Jaki wózek – parasolka wybrać?

Wiesz już, od kiedy wózek – parasolka dla dziecka to dopuszczalne rozwiązanie. Teraz spróbujemy Ci wyjaśnić, co musisz mieć na uwadze kupując taki model. W co powinna być wyposażona parasolka?

  •          Pasy bezpieczeństwa, najlepiej 5-punktowe (ważne w przypadku małych dzieci), z ochraniaczami, które zapewnią odpowiednią wygodę,
  •          Daszek, który ochroni malucha przed słońcem,
  •          Funkcję zmiany nachylenia oparcia, umożliwiająca dostosowanie go do aktualnych potrzeb dziecka,
  •          Ergonomiczne siedzisko, dzięki któremu dziecko nie będzie się zsuwać i które zagwarantuje dziecku najwyższy komfort jazdy.

Bugaboo Butterfly

Zdj. Bugaboo Butterfly

Sprawdź również, czy wózek – parasolka rzeczywiście łatwo się składa (w końcu to prawdopodobnie jeden z najważniejszych powodów, dla których decydujesz się na takie rozwiązanie) oraz upewnij się, że wybrany model jest wystarczająco lekki. Dobrze, jeżeli dodatkowo wózek będzie posiadał odpowiedni podnóżek, który ułatwi samodzielne wchodzenie i wychodzenie z wózka starszemu dziecku oraz kosz zakupowy wystarczający na Twoje potrzeby, w którym schowasz akcesoria niezbędne w czasie spaceru lub bardzo drobne sprawunki. Szukaj także informacji o maksymalny udźwigu spacerówki, zwłaszcza jeżeli kupujesz ją dla kilkulatka. Spacerówki sprzedawane w naszym sklepie wszystkie posiadają nośność do 22 kg, a na rynku są nadal w sprzedaży wózki produkowane pod starą normę 15kg.

Podczas zakupów miej na względzie także to, jakie akcesoria do wózków będziesz mógł/mogła zastosować, jeżeli wybierzesz konkretny model. W czasie spacerów szczególnie przydają się dopasowane folie deszczowe czy moskitiery, chroniące przed uciążliwymi opadami, wiatrem czy owadami, uchwyty na kubek (idealne, jeżeli na dłuższy spacer ccesz ze sobą kawę, herbatę lub wodę) oraz parasolki do wózka, które ochronią dziecko przed promieniowaniem słonecznym. Nasze firmy jak Babyzen YOYO, Bugaboo, Cybex, Leclerc posiadają szeroką gamę dedykowanych akcesoriów.

Leclerc Influencer

Zdj. Leclerc Influencer

Mała rada: jeżeli szukasz wygodnego wózka dla jeszcze malutkiego dziecka, koniecznie zwróć uwagę na spacerówki z przekładanym siedziskiem – dzięki temu możesz wybrać sposób wożenia dziecka: przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Gwarantuje to większy spokój i rozwój dziecka, jeśli jesteśmy zapewnić mu większą interakcję z rodzicem. Mówiąc o małym kilku miesięcznym dziecku, pamiętajmy o siedzisku rozkładanym zupełnie na płasko. Tutaj naszym ulubionym modelem jest Cybex Melio o wadze niecałych 6kg.

Cybex Melio

Zdj. Cybex Melio

PODSUMUJMY: od kiedy wózek spacerowy – parasolka to dobry pomysł? Takie wózki są polecane w przypadku starszych brzdąców, ale często klienci używają obu równolegle. Możesz się zupełnie przesiąść w nową spacerówkę, jak dziecko już raczej mało śpi w wózku, częściej jeździsz na miasto z dzieckiem. Potrzebujesz lekkiego wózka na spacery dla dziecka, które często chodzi na własnych nóżkach i tylko czasem potrzebuje krótkiego odpoczynku. Jednocześnie ten rodzaj wózków jest coraz częściej wypierany przez kompaktowe spacerówki z pojedynczą rączką oraz pojedynczymi kołami zapewniającymi zwinną jazdę i komfortową amortyzację.