Spis treści:

1. Nosidło ergonomiczne: od kiedy?

2. Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku przodem?

3. Nosidełko na plecy: od kiedy?

4. Do kiedy nosi się dziecko w nosidełku?

Nosidełko to dla wielu rodziców ciekawa alternatywa wobec wózka lub jego uzupełnienie. Odpowiednio dopasowane modele świetnie sprawdzają się w czasie krótkich spacerów, jeżeli z różnych powodów nie chcecie lub nie możecie zabrać ze sobą spacerówki czy gondoli. Nosidło jest pomocne także w przypadku maluszków, które lubią bliskość rodziców – wkładając dziecko do nosidełka macie wolne ręce i w czasie usypiania brzdąca możecie np. poskładać pranie. Jeżeli jesteście ciekawi, jakie nosidełko dla niemowlaka warto wybrać, zachęcamy do przeczytania podlinkowanego artykułu na naszym blogu. Co więcej, żeby ułatwić Wam zakupy, przygotowaliśmy również ranking nosidełek dla niemowląt. Teraz prawdopodobnie zastanawiacie się, od kiedy można nosić dziecko w nosidle? Dzisiaj odpowiemy na te pytania, dlatego jeżeli jesteście ciekawi, zapraszamy do czytania. 

Nosidło ergonomiczne: od kiedy?

Nosidełka ergonomiczne dają szansę dziecku przyjąć naturalną pozycję. Są miękkie i pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru dziecka, dzięki czemu biodra maluszka nie są nadmiernie obciążone. Innymi słowy, nosidło ergonomiczne pozwala na noszenie dziecka w pozycji żabki, a brak usztywnienia sprawia, że nosidełko dostosowuje się do ciała maluszka. Takie nosidełka cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością, a ich wybór jest na tyle szeroki, że rodzice z powodzeniem mogą znaleźć model odpowiadający indywidualnym potrzebom. 

Od kiedy nosidełka ergonomiczne to faktycznie dobry pomysł? Najczęściej można spotkać się z opinią, że dziecko, które chce się nosić w nosidle, powinno już samodzielnie siedzieć. Dlaczego? Jeżeli maluszek nie będzie gotowy na nosidełko, istnieje niebezpieczeństwo przeciążenia kręgosłupa. Właśnie z tego powodu, jeżeli szukacie odpowiedzi na pytanie od kiedy stosować nosidełko ergonomiczne dla niemowlaka, pilnie obserwujcie rozwój brzdąca. W przypadku młodszych dzieci specjaliści sugerują natomiast rozważenie chusty. Uwaga – nauczenie się prawidłowego wiązania chusty wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, ale szkolenie należy odbyć pod okiem certyfikowanego instruktora. My polecamy nosidła firmy Baby Bjorn, są bardzo łatwe w użyciu, wykluczają popełnienie błędu w zawiązaniu dziecka, po prosu zapinamy klipsy, a na koniec dociągamy na sobie uprzęż, aby dobrze nosidło dobrze trzymało dziecko, ale także odciążało nasz kręgosłup.

Od kiedy dziecko w nosidełku

Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku przodem?

Wiecie już, od kiedy można stosować nosidła ergonomiczne. Teraz omówmy kwestię noszenia dzieci przodem do świata.  Od kiedy nosidełko dla dziecka może być używane właśnie w ten sposób? Możliwe, że teraz Was rozczarujemy, ale odpowiedź jest prosta: nigdy. Nie ma tutaj znaczenia rodzaj używanego nosidełka. Taka pozycja noszenia jest niewskazana, koniec, kropka. Dlaczego? Głównie ze względu na to, że taki sposób noszenia sprawia, że dziecko przyjmuje nieodpowiednią pozycję. Kręgosłup maluszka jest wówczas zbyt mocno wyprostowany. Poza tym noszenie dziecka przodem w nosidle uniemożliwia prawidłowe zgięcie nóżek dziecka, korzystne dla właściwego rozwoju stawów biodrowych. Należy również zauważyć, że wówczas ciężar malucha w dużej mierze opiera się na jego kroczu, co jest nie tylko niewygodne, ale również niekorzystne dla prawidłowego krążenia. Niektórzy rodzice noszenie przodem motywują ciekawością malucha, który chce obserwować otaczający go świat. Przodem można nosić dziecko wyłącznie na rękach, pilnując utrzymania właściwej pozycji. Reasumując, nie zastanawiacie się od kiedy nosidełka dla dzieci można ustawić przodem – takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. 

od kiedy dziecko w nosidełku przodem

 

Nosidełko na plecy: od kiedy?

Nie macie pojęcia, od kiedy nosidełko dla dzieci dopuszcza się do noszenia na plecach? Dostępne na współczesnym rynku nosidełka często pozwalają rodzicom na wybór jednego z kilku ustawień. Najczęściej nosidełka umieszcza się z przodu, na piersi rodzica, na plecach lub na boku. Dzięki temu rodzic może dopasować optymalną pozycję do potrzeb dziecka oraz własnego komfortu. W takim razie od jakiego wieku nosidełko można nosić na plecach? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie, ponieważ wiele zależy od rodzaju nosidła, które jest przez Was używane, dlatego zawsze czytajcie instrukcję użytkowania nosidełka dołączoną przez producenta oraz konsultujcie się z fizjoterapeutą, który udzieli Wam wszystkich potrzebnych wskazówek. Reasumując: jeżeli nie wiecie, od kiedy można nosić dziecko w nosidełku, nie zapominajcie, że pozycja noszenia powinna być dostosowana do wieku malucha. 

Posiadamy w ofercie nowy produkt norweskiej firmy MINIMEIS, która stworzyła rewolucyjny produkt pozwalający bezpiecznie nosić dziecko na tzw barana nawet już od 6-tego miesiąca. Dziecko jest bezpiecznie zapięte, a wysokie oparcie nosidła zabezpiecza plecki wl=łącznie z główką małego dziecka. Polecamy, mamy już wiele dobrych opinii naszych zadowolonych klientów.

 nosidło minimeis

Przykład? W przypadku nosidełka Yema Tie od Cybex (znajdziesz je w ofercie naszego sklepu internetowego!) pozycję biodrową można zacząć przyjmować od około 3 miesiąca życia dziecka, natomiast noszenie malucha na plecach jest zalecane od około 6 miesiąca życia. Pamiętajcie, żeby wybierać wyłącznie nosidełka wysokiej jakości, które pozwolą Waszemu dziecku na przyjęcie właściwej pozycji. To inwestycja w zdrowie maluszka. 

Do kiedy nosi się dziecko w nosidełku?

Wyjaśniliśmy już od kiedy można używać nosidełka dla niemowlaka, ale czy jest górna granica noszenia maluszków? Kluczowe znaczenie mają wskazania producenta używanego modelu. Producenci najczęściej wskazują maksymalny udźwig nosidełka, informujący o wadze dziecka, która stanowi granicę używania produktu. Zwykle w nosidłach nosi się brzdące do 15 – 24 miesiąca życia, ale to kwestia indywidualna, uzależniona od konkretnego modelu. Jeżeli zależy Wam na tym, żeby nosidełka używać możliwie jak najdłużej, weźcie tę kwestię pod uwagę już na etapie zakupów. 

Mamy nadzieję, że nie macie już wątpliwości, od jakiego wieku używać nosidełka. W naszej ofercie znajdziecie nosidełka dla dzieci uznanych producentów: Cybex oraz BabyBjorn. Wybór jest na tyle szeroki, że z powodzeniem dopasujecie model odpowiadający Waszym oczekiwaniom. Nosidełka tych marek są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne, co nie pozostaje bez znaczenia dla wielu rodziców. Dodatkowo w sklepie znajdziesz także wózki i foteliki samochodowe dla dzieci. Zapraszamy!