Spis treści:

1. Od ilu lat czy od ilu cm dziecko może jeździć bez fotelika?

2. Ile dziecko musi mieć wzrostu żeby jeździć bez fotelika?

3. Od jakiego wieku dziecko może jeździć bez fotelika?

4. Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Od ilu lat czy od ilu cm dziecko może jeździć bez fotelika?

Jako opiekun lub rodzic (biologiczny, adopcyjny lub przybrany) chcesz zapewnić swoim maluchom bezpieczeństwo, gdziekolwiek się znajdują. Zabezpieczamy nasze domy, blokując gniazdka elektryczne, zamykając szafki zawierające chemię gospodarczą, lista jest długa. Te same ogólne obawy dotyczą bezpiecznego przewożenia w samochodzie. Od tego mamy cały wybór fotelików samochodowych. W naszej ofercie posiadamy i polecamy foteliki od renomowanych, bardzo dobrych i bezpiecznych firm, takich jak: Cybex, Recaro, Britax Romer, Maxi Cosi, GB, Joie i wiele innych. Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią odpowiedź jak przewozić dziecko w samochodzie i od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika

Używaj odpowiedniego fotelika i pasów bezpieczeństwa dla swojego dziecka

 • Od urodzenia do 15 miesięcy: Dzieci powinny zawsze jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Powinieneś skupić się na utrzymaniu dziecka tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe
 • 1-3 lata: Twoje dziecko (dzieci) powinno pozostać w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy, aż osiągną górny limit wzrostu i/lub wagi dozwolony przez producenta fotelika. Gdy Twoje dziecko lub dzieci wyrosną z siedzenia tyłem do kierunku jazdy, są gotowe do podróży w foteliku samochodowym montowanym przodem do kierunku jazdy z uprzężą.
 • 4-7 lat: W tej grupie występują głównie fotele już tylko już odpowiednio przeprowadzające pas samochodowy przez mostek i ramię dziecka. Dzieci już  tylko jeżdżą przodem do kierunku jazdy. Zdarzają się fotele posiadające jeszcze pasy wewnętrzne, ale możesz je używać dotąd, aż dziecko osiągnie maksymalny wzrost i/lub limit wagi dozwolony przez producenta fotelika. Gdy Twoje dziecko wyrośnie z fotelika przodem do kierunku jazdy z pasami wewnętrznymi, wymontowujemy je i korzystamy już z pasów samochodowych, odpowiednio przeprowadzonych przez prowadnice fotela. W nowych fotelach, posiadających normę I size, są one oznaczone na zielono, w starszych modelach, lub posiadających zwykłą homologację, te prowadnice nadal są w kolorze czerwonym.
 • 8-12 lat: Jest to czas kiedy dzieci się buntują i chcą jeździć tylko na podwyższeniu, nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie, nie daje bowiem żadnej osłony bocznej. Trzymaj dzieci w fotelikach z grupy 15-36 kg, dopóki nie będą wystarczająco duże pod względem wagi i wzrostu- 150 cm, aby pasowały do pasa bezpieczeństwa. Jeśli pas bezpieczeństwa nie przechodzi idealnie na ramieniu dziecka, nie spełni swojego zadania, a wręcz może zaszkodzić. Pas biodrowy musi leżeć odpowiednio na ich górnej części ud, a nie na brzuchu, to też daje nam dobry fotelik z odpowiednio rozmieszczonymi prowadnicami pasa. Pas barkowy powinien nie tylko leżeć na ramieniu, ale przechodzić idealnie na klatce piersiowej, na mostku, jest to jedna z najmocniejszych kości i utrzyma dobrze dziecko przy hamowaniu lub zderzeniu. Zdjęcie pokazujące dziecko na podwyższeniu vs w pełnym foteliku 15-36kg:

Od ilu lat czy od ilu cm dziecko może jeździć bez fotelika?

Nie zapomnij: Twoje dziecko powinno pozostać na tylnym siedzeniu, ponieważ jest to dla niego najbezpieczniejsze miejsce.

Ile dziecko musi mieć wzrostu żeby jeździć bez fotelika?

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? To pytanie często stawiają rodzice, gdy ich pociecha chodzi już do szkoły. Przepisy ruchu drogowego, jasno określają, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika samochodowego. Jest to wzrost 150 cm. Jeżeli będziesz podróżować z dzieckiem poniżej 150 cm możesz dostać mandat, jedynym wyjątkiem jest przejazd w karetce, radiowozie czy taksówce. Także od mandatu w przypadku większego dziecka może Cię uchronić podwyższenie, ale pamiętaj, że nie daje ono takiej osłony jak pełnowymiarowy fotel 15-36kg. Inne przypadki, które pozwalają na przewóz dziecka bez fotela:

 • Gdy dziecko jest w karetce, radiowozie czy taksówce
 • Gdy dziecko jest w minibusie, autokarze lub furgonetce
 • Gdy dziecko jest w nieoczekiwanej podróży, na przykład w nagłym wypadku
 • Gdy nie ma miejsca na kolejny fotelik samochodowy

Wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci dzieci w wieku od 1 do 13 lat. Najlepszym sposobem, aby zapewnić im bezpieczeństwo w samochodzie, jest umieszczenie ich na odpowiednim foteliku, w odpowiednim dla wieku i wagi, oraz właściwe korzystanie z fotelików. Ważne aby sprawdzać, kiedy zmienić  fotel na kolejny i pilnować wzrostu od jakiego dziecko może jeździć bez fotelika.

Dzieci są bardziej delikatne i znacznie bardziej bezbronne niż dorośli w samochodzie, więc poświęcenie czasu na upewnienie się, że prawidłowo używasz odpowiedniego fotelika samochodowego, może uratować życie Twojego dziecka. Kierowcy i pasażerowie są bardziej narażeni na śmierć lub poważne obrażenia, gdy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa. Pociechy szybko rosną więc i foteliki stają się za małe, pilnuj wzrostu dziecka i używaj odpowiedniego dopasowanego do wagi i wzrostu dziecka fotela samochodowego.

Powinieneś zawsze wybierać fotelik samochodowy dla dziecka w oparciu o wzrost lub wagę Twojego dziecka.

Istnieją dwa europejskie standardy dotyczące fotelików dziecięcych. Są to rozporządzenie 44 i rozporządzenie 129, tzw norma i-Size. Fotele wyprodukowane w dowolnym standardzie będą miały etykietę z dużą literą „E” w kółku.

Od jakiego wieku dziecko może jeździć bez fotelika?

Wszystkie dzieci poniżej 13 roku życia powinny jeździć na tylnym siedzeniu. Instrukcje dołączone do fotelika samochodowego podają limity wzrostu i wagi fotelika. Prawnie jest jednak wyjątek dla dzieci pomiędzy wzrostem 135- 150cm, które wyrosło już z ostatniego fotelika, są to następujące przypadki:

 • Osiągają maksymalną wagę lub wysokość dopuszczalną dla jego siedzenia. (Limity te są wymienione na siedzeniu oraz w instrukcji obsługi.) W przypadku ostatniego fotelika jest to 36kg
 • Ich ramiona znajdują się nad górnymi szczelinami uprzęży.
 • Wierzchołki ich uszu sięgnęły szczytu siedzenia.

Od jakiego wieku dziecko może jeździć bez fotelika?

„Najlepszy” fotelik samochodowy to taki, który pasuje do Twojego dziecka, który pasuje do Twojego pojazdu i którego będziesz właściwie używać podczas każdej podróży. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu fotelika samochodowego, który będzie pasował Twojemu większemu dziecku, może Ci pomóc sprzedawca w salonie z fotelikami. Prezentujemy naszą ofertę i chętnie mierzymy i dopasowujemy foteliki do samochodów klientów. Zapraszamy do FoteLiki WARSZAWA al. Solidarności 95/99 telefon 22 620 4444

Z danych wynika, że ​​gdy ich dziecko rośnie, rodzice i opiekunowie mają tendencję do niewłaściwego przenoszenia ich do kolejnego fotelika. Ponad 25% dzieci zbyt wcześnie przesadza się na foteliki przodem do kierunku jazdy, a 90% dzieci w wieku poniżej 10 lat korzystających z pasów biodrowych i barkowych powinno nadal znajdować się w foteliku samochodowym, a nie foteliku podwyższającym. Ponadto, mimo że 73% siedzeń zwróconych przodem do kierunku jazdy jest nieprawidłowo zainstalowanych, dlatego zachęcamy do czytania instrukcji, lub chociaż obejrzenia filmiku instruktażowego na youtube. Także u nas w sklepie bardzo chętnie i szybko przekażemy Ci niezbędne informacje na temat właściwego używania swojego fotelika.

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Dzieci muszą normalnie korzystać z fotelika samochodowego , dopóki nie osiągną wieku 12 lat lub 135 centymetrów wzrostu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

 • Dzieci powyżej 12. roku życia lub powyżej 135 cm wzrostu muszą mieć zapięty pas bezpieczeństwa .
 • Możesz wybrać fotelik samochodowy dla dziecka na podstawie wzrostu lub wagi dziecka.
 • Musisz sprawdzić fotelik, aby upewnić się, że jest odpowiedni dla wzrostu Twojego dziecka.

Od roku 2022 zmienił się taryfikator mandatów, teraz mandat za jazdę z dzieckiem bez fotelika to 300 zł i 6 punktów karnych.

Sprawdź nasz ranking fotelików 9-36kg tutaj