Spis treści:

1. Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu a kodeks drogowy

2. Jak przewozić dziecko na przednim siedzeniu?

3. Od jakiego wzrostu można jeździć z przodu?

4. Od jakiego wieku dziecko może jeździć na przednim siedzeniu?

5. Jak zamontować fotelik na przednim siedzeniu?

6. Czy można przewodzić dziecko z przodu? Podsumowanie

Wyjaśniamy, kiedy i jak dziecko może jeździć z przodu zgodnie z polskimi przepisami. Dowiedzcie się co musicie wiedzieć na ten temat!

Bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy samochodem powinno być dla Was priorytetem. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego fotelika samochodowego, dostosowanego do wieku, wzrostu oraz wagi Waszej pociechy i modelu auta, którym się poruszacie. Od ilu lat bez fotelika? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli dziecko jest niższe niż 150 cm, musi korzystać z fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki, o których dowiecie się z podlinkowanego artykułu, dlatego zachęcamy do przeczytania. W dzisiejszym artkule natomiast zajmiemy się kwestią tego, jak przewozić dziecko na przednim fotelu w świetle polskiego prawa.

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu a kodeks drogowy

Nie macie pojęcia czy dziecko może jechać z przodu? Tę kwestię regulują polskie przepisy prawne, które każdy odpowiedzialny rodzic lub opiekun powinien znać. Jeżeli zastanawiacie się, od kiedy dziecko może jeździć z przodu, pamiętajcie, że właściwych zasad przewożenia dzieci z przodu należy przestrzegać nie tylko z uwagi na ryzyko otrzymania mandatu. Powinno być dla Was istotne przede wszystkim bezpieczeństwo Waszej pociechy. Z tego artykułu dowiecie się, jak i czy można przewozić dziecko z przodu oraz o czym warto pamiętać, żeby zminimalizować ewentualne zagrożenie.

Jak przewozić dziecko na przednim siedzeniu?

Odpowiedź na pytanie, czy dziecko może jeździć z przodu jest prosta: zgodnie z krajowym prawem jest to jak najbardziej możliwe. Rodzic lub opiekun musi jednak zadbać o bezpieczną jazdę. Co to dla Was oznacza? Powinniście wiedzieć, czy Wasze dziecko musi używać fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego, a jeżeli tak, to czy urządzenie powinno być ustawione przodem, czy tyłem do kierunku jazdy. Jazda dziecka z przodu może się wydawać rodzicowi wygodnym rozwiązaniem, jeżeli podróżuje z dzieckiem samotnie, ale umieszczenie brzdąca na tylnej kanapie wcale nie oznacza, że jesteście pozbawieni możliwości obserwowania jego zachowania. Pomocne może okazać się specjalne lusterko do samochodu dla dziecka.

Od jakiego wzrostu można jeździć z przodu?

Kiedy dziecko może siedzieć z przodu? Jest to możliwe już w przypadku niemowląt. Wzrost, jak mówią krajowe przepisy prawa, decyduje natomiast o tym, czy Wasza pociecha podróżując na przednim siedzeniu nadal musi jeździć w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym. Od kiedy dziecko może siedzieć na przednim siedzeniu bez fotelika samochodowego lub właściwego urządzenia przytrzymującego? Prawo dopuszcza taką sytuację jedynie w przypadku dzieci, które mierzą więcej niż 150 cm. W przeciwnym razie niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego urządzenia, dopasowanego do indywidualnych potrzeb dziecka.

Od jakiego wieku dziecko może jeździć na przednim siedzeniu?

Przewożenie dzieci na przednim fotelu, zgodnie z polskimi przepisami, jest dopuszczalne bez względu na ich wiek. Jeszcze raz przypominamy, że kluczowe znaczenie ma kryterium wzrostu i decyduje ono przede wszystkim o konieczności zastosowania fotelika/innego urządzenia przytrzymującego. Pamiętajcie, że wybór właściwego fotelika absolutnie nie może być dziełem przypadku i zanim podejmiecie ostateczną decyzję, sprawdźcie, jak dany model sprawdził się w testach zderzeniowych.

Jak przewozić dziecko na przednim siedzeniu? Jadąc z dzieckiem umieszczonym na przednim fotelu samochodu, w foteliku, tyłem do kierunku jazdy, należy dezaktywować poduszkę powietrzną dla pasażera. Jej wybuch w trakcie wypadku drogowego stanowiłby dla dziecka bardzo duże niebezpieczeństwo. Poduszka powietrzna w takiej sytuacji mogłaby nawet doprowadzić do śmierci maluszka. Niestety, łatwo zapomnieć o wyłączeniu poduszki, a później o jej ponownym włączeniu, jeżeli zajdzie taka potrzeba, dlatego wożenie dziecka na przednim fotelu trzeba dobrze przemyśleć.

Zobaczcie także: jaki fotelik dla 6 latka? Podpowiadamy!

Joie I-Traver

Jak zamontować fotelik na przednim siedzeniu?

Wiecie już, czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu i co na ten temat ma do powiedzenia polskie prawo. Przepisy przepisami, ale wielu specjalistów podkreśla, że dla dzieci lepszym rozwiązaniem jest tylna kanapa. Jeżeli jednak chcecie lub musicie podróżować z dzieckiem siedzącym z przodu, pamiętajcie o prawidłowym montażu fotelika. Nawet najlepszy model, przodujący w testach zderzeniowych, nie będzie w stanie rozwinąć pełni swoich możliwości, jeżeli zostanie niewłaściwie zapięty. Przed przystąpieniem do montażu koniecznie przeczytajcie więc instrukcję obsługi fotelika oraz samochodu.

Czy można przewodzić dziecko z przodu? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasza odpowiedź na pytanie czy dziecko może jechać na przednim siedzeniu rozwiała Wasze wątpliwości. Zgodnie z polskim prawem jest to możliwe, ale specjaliści zalecają mimo wszystko przewożenie pociechy z tyłu.  Przypominamy, że w naszej ofercie znajdziecie wysokiej jakości foteliki samochodowe dla dzieci w różnym wieku. Proponujemy produkty Maxi Cosi, Britax, Recaro, Cybex itp. Poza fotelikami w asortymencie naszego sklepu dostępne są również akcesoria do fotelików: lusterka, śpiworki, wkładki, pokrowce i maty pod fotelik. Zapraszamy do naszego sklepu – pomożemy Wam dobrać właściwy model fotelika dla Waszego dziecka i podpowiemy, jak prawidłowo go montować.