Spis treści:

1. Z czego powinien być wykonany materac dla noworodka?

2. Jaka grubość materaca dla niemowlaka będzie optymalna?

3. Jakiej firmy materac kupić dla noworodka?

4. Jaki materac wybrać dla noworodka i niemowlaka? Podsumowanie

Zakup łóżeczka dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć rodzice czekający na narodziny maluszka. Wiele modeli ma dołączonych do zestawu dedykowany materacyk. To wygodna opcja, zwłaszcza, jeżeli łóżeczka ma niestandardowe wymiary i oddzielny wybór właściwego materacyka może okazać się problemem. Z innego wpisu na naszym blogu dowiesz się, jaka powinna być twardość materaca dla dziecka. Dzisiaj skupimy się natomiast na doborze materiału oraz grubości materacyka. Jaki materac wybrać dla niemowlaka do łóżeczka? Na co musicie zwrócić uwagę? Jaka powinna być grubość materaca dla noworodka? Odpowiemy na to pytania, dlatego, jeżeli właśnie jesteście na etapie zakupu materacyka, czytajcie dalej. 

Z czego powinien być wykonany materac dla noworodka?

Jeżeli zastanawiacie się, jaki materac wybrać dla noworodka, najpierw musicie zdecydować się na odpowiedni materiał. Nie zapominajcie, że na materacach dla dzieci nie warto oszczędzać – od ich jakości zależy sen maluszka oraz zdrowie jego kręgosłupa. NIGDY nie kupujcie materacy używanych! To może wydawać się kuszące rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli zakup dziecięcej wyprawki jest dla Was dużym obciążeniem finansowym, ale na materacyku nie należy oszczędzać. To ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również z uwagi na możliwe odkształcenia. Reasumując, jeżeli materacyk, to tylko nowy. Używane może być natomiast łóżeczko. 

Materac dla noworodka

Jaki materac w takim razie kupić do łóżeczka dla noworodka lub niemowlaka? Jedną z opcji, którą macie do dyspozycji są materace wykonane z elastycznej pianki. Ważne, żeby pianka wykazywała wystarczająco dużą odporność na odgniecenia. Sprężystość materacyka łatwo sprawdzicie dociskając rękę do jego powierzchni – ślad po dłoni powinien natychmiast zniknąć. Jaki jeszcze materac może się sprawdzić dla niemowląt? W sklepach znajdziecie również materace lateksowe – są elastyczne, dzięki czemu dobrze dopasowują się do ciała niemowlęcia i nie sprawiają większych problemów w trakcie czyszczenia.

Wiecie już z czego powinien być wykonany materac dla noworodka lub niemowlaka. To jednak nie koniec procesu decyzyjnego. Co jeszcze musicie mieć na względzie, jeżeli nie wiecie, jak wybrać materac dla niemowlaka? Poza materiałem materacyka, zwróćcie uwagę na kilka dodatkowych kwestii.

  • Wentylacja. Materacyk musi zapewniać odpowiedni przepływ powietrza, nie dopuszczając do gromadzenia się ciepła. Koniecznie sprawdźcie, czy produkt właściwie odprowadza wilgoć.
  • Nietoksyczność materiałów. Dotyczy to nie tylko tworzywa, z którego materacyk wykonano, ale również użytego kleju itp.
  • Certyfikaty bezpieczeństwa. Upewnijcie się, że produkt posiada niezbędne certyfikaty i spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa.

Jeżeli stajecie przed pytaniem jak wybrać materac dla niemowlaka, nie zapominajcie o zdejmowalnym pokrowcu. Najlepiej, jeżeli będzie można go bez problemów wyprać w pralce. Niefortunna zmiana pieluszki, zwłaszcza w nocy, kiedy jesteście zmęczeni i zaspani może skończyć się zabrudzeniami, dlatego dla Waszej wygody i higieny, ich usunięcie powinno być możliwie najłatwiejsze. Polecamy łóżeczko STOKKE Sleepi, nie tylko ze względu na możliwość rośnięcia razem z dzieckiem, ale właśnie na ich świetne materace i przewiewne podłogi łóżeczek.

Materac dla noworodka

Jaka grubość materaca dla niemowlaka będzie optymalna?

To, jaki materac dla niemowlaka jest faktycznie dobry, w dużej mierze zależy także od jego grubości. Materace do łóżeczka powinny być dostosowane do modelu dziecięcego łóżka, dlatego koniecznie sprawdzajcie, czy istnieją jakiekolwiek zalecenia producenta pod tym względem. Pamiętajcie, że zastanawiając się, jaki materac wybrać dla niemowlaka, najczęściej spotkacie się z informacją, że jego grubość musi być większa niż 10 cm. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, jakiej grubości materac dla niemowlaka wybrać, najlepiej będzie skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym.

Jakiej firmy materac kupić dla noworodka?

Wyjaśniliśmy Wam, jaki materacyk do łóżeczka dla niemowlaka może okazać się rozsądnym wyborem, ale bardzo możliwe, że teraz macie problem z wyborem odpowiedniej marki. Jakiej firmy materac dla niemowlaka będzie strzałem w dziesiątkę? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Na rynku działa dzisiaj wiele marek, których produkty odpowiadają najwyższym standardom, dlatego, jak wspomnieliśmy wyżej, zawsze sprawdzajcie posiadane przez producenta oraz materacyk atesty wydawane przez niezależne ośrodki oraz zapoznajcie się z opiniami rodziców. Popytajcie wśród rodziny i znajomych – możliwe, że będą w stanie podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami.  Naszymi bestsellerami są materace firmy Alvi, posiada on szeroki wachlarz materacy 120 x 60 cm i 140 x 70cm, zaczynając od 199zł do 400zł, materace różnią się ilością kanalików i ilością użytych różniących się materiałem zimnych pianek. Firma posiada wiele certyfikatów i nagród.

materac dla noworodka

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie bardzo szeroki wybór wysokiej jakości materacyków dla dzieci. Proponujemy Wam m.in. materacyki znanych i cenionych marek: Stokke, Klupś, Chicco, Red Castle oraz Alvi. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu – chętnie pomożemy Wam w zakupach. W Wózki-Foteliki kupicie również funkcjonalne łóżeczka dziecięce oraz dedykowane akcesoria: kocyki dla dzieci, pledy, dekoracyjne baldachimy, ochraniacze do łóżeczka oraz różnego rodzaju pościele dla dzieci.

Jaki materac wybrać dla noworodka i niemowlaka? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki na temat tego, jaki materac kupić dla niemowlaka pomogą Wam w podjęciu właściwej decyzji. Przypomnijmy najważniejsze informacje, które warto zapamiętać. 

  • Popularne rodzaje materacyków dla niemowląt to materace lateksowe oraz piankowe- z zimnej pianki.
  • Materac dla dziecka absolutnie nie może być używany.
  • Materacyk przeznaczony do łóżeczka niemowlęcia powinien mieć grubość powyżej 10 cm.
  • Kupując materacyk dla noworodka i niemowlęcia zwróćcie uwagę czy przepuszcza powietrze i sprawnie odprowadza wilgoć.