Spis treści:

1. Jaki fotelik samochodowy kupić dla 6 latka? Przepisy

2. Fotelik czy podstawka dla 6 latka?

3. Foteliki samochodowe dla 6 latka: na jakie kwestie musicie zwrócić uwagę podczas zakupów?

Bezpieczeństwo dziecka powinno być dla Was absolutnym priorytetem. Jazda samochodem, nawet jeżeli jesteście ostrożnymi kierowcami, może niestety skończyć się kolizją lub groźnym w skutkach wypadkiem. Właśnie dlatego, fotelik dla 6 latka powinien odpowiadać wszystkim normom i posiadać niezbędne atesty bezpieczeństwa. To zakup, na którym absolutnie nie należy oszczędzać. Pamiętajcie również, że każdy fotelik samochodowy dla 6 latki i 6 latka powinien być wymieniony, jeżeli doszło do kolizji drogowej lub gdy dziecko już z niego wyrosło. W tym artykule podpowiemy Wam, jaki fotelik samochodowy kupić dla dziecka mającego 6 lat oraz co o wożeniu brzdąców w specjalnych fotelikach mówią przepisy. Dowiecie się również co wybrać dla 6 latka: fotelik czy siedzisko!

Jaki fotelik samochodowy kupić dla 6 latka? Przepisy

Istnieje kilka zasad regulowanych polskimi przepisami prawnymi, o których jako rodzice lub opiekunowie osoby niepełnoletniej powinniście pamiętać. Czy 6 letnie dziecko musi być przewożone w foteliku, jeżeli podróżuje samochodem osobowym?

  • W fotelikach (lub innych urządzeniach przytrzymujących) powinny jeździć dzieci, które nie są wyższe niż 150 cm. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której dziecko ma więcej niż 135 cm i waga oraz jego wzrost uniemożliwiają dopasowanie odpowiedniego fotelika/innego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że dziecko musi być wówczas zapięte pasami bezpieczeństwa.
  • Dziecko, które skończyło 3 lata może być przewożone bez fotelika, ale tylko w sytuacji podróżowania samochodem, w którym przewożona jest z trójka dzieci i dwoje z nich podróżuje w fotelikach, w związku z czym nie ma możliwości zainstalowania z tyłu trzeciego urządzenia. W takim przypadku dziecko przewożone bez fotelika ma być przypięte pasami i siedzieć z tyłu. Warto jednak zaznaczyć, że szeroka oferta fotelików najczęściej pozwala na dobór trzech modeli, które swobodnie zmieszczą się na jednej kanapie. Warto to zrobić, ponieważ przewożenie pociechy bez fotelika, chociaż w opisywanej sytuacji dopuszczalne, jest po prostu niebezpieczne.

Warto dodać, że czasami jazda w foteliku jest niemożliwa z uwagi na przeciwwskazania medyczne, ale o tym ostatecznie decyduje lekarz.

Zobaczcie także: od ilu lat bez fotelika? Przeczytajcie nasz wpis i sprawdźcie co musicie wiedzieć!

Jaki fotelik dla 6 latka

Fotelik czy podstawka dla 6 latka?

Dobór odpowiedniego fotelika samochodowego dla 6 letniego dziecka nie powinien stanowić jakiegokolwiek problemu. Wzrost brzdąców w tym wieku zwykle nie przekracza 130 cm, a waga 30 kilogramów, dlatego na rynku z powiedzeniem znajdziecie modele, które spełnią Wasze oczekiwania. Niezależnie od wieku dziecka, powinno ono być przewożone w foteliku samochodowym dopasowanym do jego ciała oraz samochodu. Podstawka sprawia, że dziecko siedzi kilka centymetrów wyżej, co ułatwia właściwe ułożenie pasów bezpieczeństwa, ale nie oferuje tych zabezpieczeń, które są dostępne w fotelikach samochodowych.

Foteliki samochodowe dla 6 latka: na jakie kwestie musicie zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jeżeli zastanawiacie się, jaki fotelik będzie najlepszy dla 6 letniego dziecka, musicie pamiętać, że Wasz wybór decyduje o bezpieczeństwie malca, dlatego nie podejmujcie pochopnych decyzji. Kupując foteliki samochodowe dla dzieci musicie kierować się przede wszystkim ich jakością. Co to oznacza w praktyce?

Po pierwsze: fotelik musi być dopasowany do budowy ciała dziecka oraz samochodu, z którego korzystacie. Kluczowe znaczenie ma waga, wzrost oraz wiek Waszej pociechy. Właśnie dlatego dziecko musi jechać z Wami do sklepu. W naszej ofercie znajdziecie tylko sprawdzone i cenione przez Dzieci i ich Rodziców foteliki spełniające najwyższe kryteria. Model Cybex Solution Z I-Fix oraz Britax Romer Kidfix I-Size to najczęściej wybierane foteliki dla 6 latka.

Po drugie: zastanówcie się, czy zakup używanego fotelika to naprawdę dobry pomysł. Zdajemy sobie sprawę z tego, że kupno fotelika może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu, ale pamiętajcie, że na bezpieczeństwie się nie oszczędza. Wybierając foteliki dla 6 latka z drugiej ręki, nie macie pewności, czy nie brały udziału w kolizji i czy ich stan techniczny jest satysfakcjonujący. Tylko nowy fotelik daje Wam pewność, że jest całkowicie sprawny technicznie.

Po trzecie: zawsze sprawdzajcie wyniki testów zderzeniowych fotelika i upewnijcie się, że model, który zamierzacie kupić otrzymał dobrą ocenę. Takie testy, jak sama nazwa wskazuje, pokazują, jak fotelik zachowuje się w momencie zderzenia. Zwróćcie uwagę nie tylko na średnią ocenę, ale również na oceny zderzeń czołowych i zderzeń bocznych oraz to czy organizacja, która prowadziła testy jest niezależna.

Po czwarte: upewnijcie się, że pas bezpieczeństwa nie tylko gwarantuje dziecku ochronę, ale jednocześnie jest dla malca wystarczająco wygodny, czy nie zsuwa się na szyję dziecka.  W czasie dłuższych podróży malec może spędzać w foteliku nawet kilka godzin, więc jego komfort jest priorytetem. Cybex w modelu Solution G I-fix zaprojektował elastyczne boki, które dają pełną swobodę ruchów dziecka oraz regulację pochylania do spania. Obie te funkcje sprawiają, iż bez względu na czas podróży, Twoja pociecha będzie jechać zawsze wygodnie.

Wysoka jakość fotelika i jego odpowiednie dobranie do samochodu i potrzeb dziecka to jedno, ale kluczowe znaczenie ma też prawidłowy montaż oraz użytkowanie wybranego modelu. Jeżeli chcecie skorzystać z pomocy specjalistów, zapraszamy do naszego sklepu mieszczącego się na al. Solidarności w Warszawie, gdzie nie tylko pomożemy Ci dobrać i zamontować fotelik, ale zaproponujemy również profesjonalne szkolenie z zakresu jego obsługi i montażu. W naszej ofercie znajdziecie specjalne akcesoria do fotelików oraz modele znanych i cenionych marek, takich jak Cybex czy Britax Romer.

Maxi Cosi dla 6 latka