Spis treści:

1. Jak prawidłowo dobrać twardość materaca dla dziecka?

2. Jaka powinna być twardość materaca dla noworodka?

3. Jaka twardość materaca dla niemowlaka będzie najbardziej odpowiednia?

4. Co ze starszymi dziećmi?

5. Materac dla dziecka: twardy czy miękki? Podsumowanie

Dowiedzcie się, jaka powinna być twardość materaca dla dzieci i na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Wyjaśniamy co musicie wiedzieć!

Spodziewacie się dziecka? Dziewięć miesięcy ciąży to idealny czas, żeby skompletować wyprawkę dla maluszka. Na szczycie listy rzeczy „do kupienia” prawdopodobnie umieściliście łóżeczko. Jeżeli łóżeczko, to i materacyk. Niezależnie od tego, czy materac jest dołączony do zestawu, czy musicie lub chcecie kupić go oddzielnie, koniecznie zwróćcie uwagę na jego twardość. Dlaczego? Niewłaściwie dobrana może skutkować pojawieniem się dolegliwości bólowych lub problemów ze snem.

Niska jakość snu z kolei negatywnie wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia – ta zasada dotyczy zresztą nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych. Jaka powinna być właściwa twardość materaca dla dziecka? Co warto mieć na uwadze podczas zakupów? Dlaczego kupno właściwego materaca ma tak duże znaczenie? Podpowiadamy! Dowiedzcie się, jak twardy musi być materac do łóżeczka dziecięcego.

Jak prawidłowo dobrać twardość materaca dla dziecka?

To, jakiej twardości materac dla dziecka może okazać się strzałem w dziesiątkę zależy przede wszystkim od wieku oraz wagi ciała Waszej pociechy, dlatego zawsze sprawdzajcie oznaczenia na produktach, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultujcie się ze specjalistą, np. fizjoterapeutą, który pomoże Wam dobrać produkt najlepiej dostosowany do potrzeb użytkownika. Reasumując, to jaka twardość materaca dla dziecka – H1, H2, H3 – będzie optymalna jest kwestią indywidualną. W praktyce inny materac będzie odpowiedni dla nastolatków wkraczających w dorosłość i np. dla dzieci chodzących do przedszkola. Wybierając materac miejcie na uwadze także stan zdrowia dziecka.

Jaka powinna być twardość materaca dla noworodka?

Materac do łóżeczka jaka twardość

Właściwa twardość materaca dla noworodka często spędza sen z powiek przyszłym rodzicom. Nic dziwnego, noworodek większą część doby przesypia, co oznacza, że prawdopodobnie dużo czasu będzie spędzał w swoim łóżeczku. Właśnie dlatego wybierając kołyski dla dzieci, dostawki do Waszego małżeńskiego łóżka lub samodzielne łóżeczka zawsze musicie sprawdzać jakość dołączonego materacyka. Jak twardy powinien być materac dla dziecka po urodzeniu? Nie zapominajcie, że materac powinien zapewniać równomierne wsparcie dla dziecięcego kręgosłupa, dlatego zwykle zaleca się wybór modelu średnio-twardego. Na tym jednak nie koniec rozterek zakupowych! Materac dodatkowo musi gwarantować właściwą wentylację oraz być wystarczająco sprężysty, co łatwo sprawdzisz dłonią. Materacyki dołączone do łóżeczek dostawnych Chicco Magic są bardzo dobrze wykonane, grube i przewiewne, odpowiednio miękkie dla noworodka. Ale jeśli chcecie używać z Chicco Baby Hug’a  jako pierwsze łóżeczko proponujemy dokupić dodatkowy materacyk, cena 89zł.

Jeszcze jedno: absolutnie nie kupujcie materacy używanych. Wiemy, że skompletowanie wyprawki to duży koszt, więc kuszący jest zakup przynajmniej części rzeczy z drugiej ręki, ale o ile w przypadku wielu dziecięcych akcesoriów to faktycznie dobry pomysł, tak materace do łóżeczka zawsze powinniście wybrać nowe. Na zdrowiu nie należy oszczędzać! Nie chodzi tutaj tylko o kwestie higieniczne – używany materacyk może być po prostu odkształcony. Tak samo, jak nie powinniście dawać dziecku, którego stopa się kształtuje cudzych butów, tak samo nie dawajcie mu używanego materacyka. Pamiętajcie, że nieodpowiednio dopasowany materac jest nie tylko niebezpieczny, ale może także sprawić, że Waszemu maluszkowi będzie po prostu niewygodnie, co z kolei często bywa źródłem niechęci dziecka do spania w łóżeczku.

Jaka twardość materaca dla niemowlaka będzie najbardziej odpowiednia?

Jak twardy powinien być materac dla niemowlaka? Zwróćcie uwagę na to, że zbyt miękki materac może być dużą przeszkodą w sprawnym przekręcaniu się z brzuszka na plecy, co stanowi dla Waszego maluszka duże niebezpieczeństwo. Zbyt twardy materac może z kolei być po prostu niewystarczająco komfortowy i w związku z tym, drażnić brzdąca. Jaka twardość materaca dla niemowląt będzie więc optymalna? Lepiej wybrać dla dziecka materac twardy czy średniotwardy? Polecanym wyborem są materace średnio-twarde. Nie zapominajcie, że okres niemowlęctwa to wyjątkowy czas, w którym Wasze dziecko rozwija się bardzo intensywnie i szybko rośnie, więc właściwy materac ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia oraz stanu dziecięcego kręgosłupa i stanowi element profilaktyki wad postawy.  Kupując średnio twardy materac dla dziecka w wieku niemowlęcym sprawdźcie, czy producent poleca, żeby raz na jakiś czas materac odwracać na drugą stronę – tyczy się to także materacy dla pociech w innych grupach wiekowych.

Co ze starszymi dziećmi?

Materac do łóżeczka dla starszych dzieci

Wyżej już wspomnieliśmy, że twardość materaca powinna być dopasowana do wieku i wagi dziecka. Średnio twarde materace sprawdzą się również dla dzieci w wieku dwóch i trzech lat. Dzieci w wieku szkolnym są już natomiast w stanie odpowiedzieć rodzicowi na pytanie o odczucia związane z materacem, na którym śpią. Przed kupnem kolejnego możecie więc spytać pociechę, czy dotychczasowy materac jest odpowiedni, czy może zbyt twardy lub zbyt miękki. Jeszcze raz przypominamy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości wskazana jest konsultacja fizjoterapeutyczna – specjalista podpowie, jaki rodzaj materaca będzie dla dziecka najlepszym wyborem.

Materac dla dziecka: twardy czy miękki? Podsumowanie

Jaki materac będzie dobry dla dziecka: miękki czy twardy? Przed takim dylematem stoi wielu rodziców, którzy chcą zapewnić swoim pociechom możliwie jak najlepsze warunki rozwoju. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki na temat tego, jak dobrać twardość materaca dla dziecka przydadzą Wam się podczas kompletowania wyprawki. Nigdy nie kupujcie materacy używanych i zawsze sprawdzajcie rodzaj materaca, który jest dołączony do łóżeczka, kołyski lub dostawki do łóżka rodziców. Jego jakość powinna być jednym z kryteriów wyboru tych produktów. Materacyk to jeden z tych elementów wyprawki, na którym absolutnie nie powinniście próbować oszczędzać.

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie nie tylko szeroki wybór łóżeczek dziecięcych znanych marek, np. Stokke, ale również niezbędne akcesoria. Kupicie u nas materace dziecięce Chicco, Alvi, Klupś, Nobodinoz, Red Castle oraz Shnuggle. Proponujemy m.in. pościele dla dzieci i prześcieradełka, ochraniacze do łóżeczka oraz śpiworki do spania. Ponadto asortyment Wózki-Foteliki obejmuje także różnego rodzaju kocyki dla dzieci oraz specjalne zawieszki do łóżeczka. Zapraszamy!